Czym jest trądzik pospolity

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity zaliczany jest do najczęstszych chorób skórnych, które w głównej mierze dotykają osób w wieku młodzieńczym. Badania pokazują, że trądzik pospolity dotyka aż 80% osób w wieku do 30- tego roku życia. Choroba ta może mieć łagodny przebieg, ale w 15% przypadków występuje w poważnej postaci zapalnej. Niestety trądzik pospolity może pozostawiać blizny i przebarwienia. Zmiany chorobowe trądziku pospolitego wsypują przede wszystkim na twarzy w postaci wykwitów niezapalnych (np. zaskórników zamkniętych i otwartych) oraz zapalnych (np. krost, torbieli, grudek). Jak rozpoznać trądzik pospolity? Przede wszystkim objawia się on nadmiernym wydzielaniem łoju, zwłaszcza w okolicy czoła, nosa i brody. W konsekwencji zbyt dużej produkcji łoju pojawiają się zaskórniki.

Spis treści

 1. Trądzik pospolity – przyczyny powstawania
 2. Czym objawia się trądzik pospolity
 3. Postać trądziku pospolitego
 4. Rodzaje trądziku pospolitego
 5. Jak zwalczać trądzik pospolity?
 6. Efekty leczenia trądziku pospolitego

Trądzik pospolity – przyczyny powstawania

 1. Uwarunkowania genetyczne- mowa tutaj o indywidualnej skłonności do nadmiernego wytwarzania łoju i rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Warto również zauważyć, że zdecydowanie częściej trądzik pospolity dotyka dzieci i młodzież, których rodzie chorowali na trądzik.
 2. Przemiany hormonalne okresu pokwitania – zwiększona ilość hormonów androgenowych przekłada się na stymulację wytwarzania łoju, jak i powiększenie gruczołów łojowych.
 3. Przerost gruczołów łojowych i nadmierne wytwarzanie łoju. Wydzielanie łoju kontrolowane jest przez hormony takie jak androgeny czy progesteron, których zwiększona aktywność prowadzi do produkcji łoju zwiększając ryzyko występowania trądziku.
 4. Proces komedogenezy – prowadzi to do utrudnionego wydalania łoju z przymieszkowych gruczołów łojowych oraz powolnego rozszerzania przewodów wyprowadzających.
 5. Czynniki infekcyjne.
 6. Czynniki dietetyczne.
 7. Stres- może nasilać produkcję łoju, a tym samym zmiany trądzikowe.
 8. Substancje toksyczne – kontakt z chlorem czy niektórymi olejami zwiększa ryzyko występowania trądziku.
 9. Leki – trądzik może wystąpić po przyjmowaniu steroidów czy barbituranów.

Trądzik pospolity – przyczyny powstawania

Czym objawia się trądzik pospolity

Na początku należy wspomnieć, że wyróżnia się dwa podstawowej typy zaskórników: otwarte i zamknięte. W przypadku zaskórników typu otwartego w  centrum zaskórnika znajduje się niewielki otworek, przez który wydostaje się masa łojowo-rogowa. W zmianach gromadzi się melanina (brunatny barwnik skóry), utlenia się keratyna, która buduje zrogowaciały naskórek. W konsekwencji prowadzi to do budowania zaskórników, które charakteryzują się ciemnym odcieniem. Zaskórniki typu zamkniętego maja postać białych zmian, które tworzą się w głębszych warstwach skóry. To właśnie martwe komórki naskórka zbierają się w ujściu gruczołów łojowych, blokując je i uniemożliwiając wydostanie się łoju.

Postać trądziku pospolitego

 • Umiarkowana– pojawiają się grudki- wykwity o charakterze zapalnym. Mają one postać wypukłych, czerwonych zmian, które przekształcają się w ropne krosty, które z kolei przyczyniają się do dodatkowych podrażnień prowadząc do rozprzestrzeniania się stanu zapalnego w skórze właściwej.
 • Ciężka– zmiany skórne zdecydowanie nasilają się prowadząc do pojawiania się na skórze cyst i różnego rodzaju guzków. Taka postać trądziku pospolitego wymaga niestety pomocy specjalisty, aby uniknąć powikłań w postaci blizn.

Rodzaje trądziku pospolitego

Trądzik pospolity można podzielić na kilka kategorii, które zależą od typu zmian skórnych, rodzaju objawów, czy też czynników go wywołujących.

Z uwagi na typ zmian skórnych, można wyróżnić trądzik:

 • zaskórnikowy –występują wyłącznie zaskórniki (zamknięte i otwarte),
 • grudkowo-krostkowy – do zaskórników dołączają grudki i krosty,
 • guzkowo-cystowy – pojawiają się głębokie guzy zapalne i guzy ze zgromadzoną treścią ropną.

Ze względu na rodzaj objawów wyróżnia się trądzik:

 • młodzieńczy – z zaskórnikami i grudkami,
 • ropowiczy – z torbielami ropnymi, które, pozostawiają blizny,
 • skupiony– z głębokimi naciekami, torbielami ropnymi i dużymi zaskórnikami,
 • bliznowcowy – z bliznowcami powstającymi w obrębie wykwitów trądzikowych,
 • o ciężkim przebiegu.

Rodzaje trądziku pospolitego

Z uwagi na czynniki wywołujące zmiany wyróżnia się trądzik:

 • zawodowy (u pracowników po kontakcie, np. z chlorem, olejami),
 • polekowy (u osób stosujących: steroidy, witaminę B12, jod, barbiturany),
 • kosmetyczny (w wyniku nadużywania kosmetyków blokujących gruczoły łojowe i potowe),
 • niemowlęcy – związany ze stosowaniem preparatów do pielęgnacji skóry niemowląt.

Jak zwalczać trądzik pospolity?

Doskonałym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z porady specjalisty, który pomoże nam w precyzyjnej diagnozie i zaleci preparaty, które pomogą w wyeliminowaniu przyczyn powstawania trądziku. To właśnie specjalista dobierze nam preparaty o działaniu przeciwłojotokowym, przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, czy też przeciwzaskórnikowym. Musimy sobie zdawać sprawę z konieczności kilkumiesięcznego, a nawet kilkuletniego leczenia. W przypadku łagodnej postaci trądziku pospolitego wystarczy działanie miejscowe.

Jak zwalczać trądzik pospolity

Przystępując do leczenia trądziku pospolitego powinniśmy skoncentrować się na wykorzystaniu leków przeciwłojotokowych, przeciwbakteryjnych, keratolitycznych i przeciwzapalnych. W łagodnym trądziku korzyści przynosi zastosowanie preparatów o działaniu miejscowym- maści, kwasów salicynowych w stężeniu 2-3 procent oraz substancji z dodatkiem tymolu czy mentolu. Pozytywne efekty przynoszą również środki o działaniu miejscowym, w których składzie można znaleźć witaminy A, nadtlenek benzoilu oraz erytromycynę. W przypadku cięższych postaci trądziku stosuje się leczenie ogólne, które wymaga zastosowania antybiotyków zawierających pochodną witaminy A, izotretynoinę. Dużą popularnością cieszą się tabletki na trądzik, które pomagają w zwalczaniu ich negatywnych skutków.

Efekty leczenia trądziku pospolitego

Pierwsze efekty leczenia mogą pojawiać się po upływie różnego okresu czasu, gdyż jest to związane ze stopniem zaawansowania choroby. W przypadku trądziku o łagodnym przebiegu wystarczy wykonywanie odpowiednio dobranych zabiegów kosmetologicznych w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz właściwą pielęgnacją domową. Natomiast cięższa postać trądziku wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem, który ukierunkuje nas na leczenie farmakologiczne.

Bez wątpienia na tempo leczenia ma wpływ przyczyna występowania trądziku pospolitego. Jest to o tyle istotne, że w przypadku występowania trądziku pod wpływem stresu, bądź zmian hormonalnych, choroba może mieć charakter nawrotowy.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *