Rodzaje trądziku

Trądzik zaliczany jest do jednej z najczęściej występujących chorób skóry, z którą można się spotkać zarówno wśród młodzieży, jak i osób starszych. Choroba to nie wybiera ze względu na wiek, czy płeć. Czym jest trądzik? Ogólnie rzecz ujmując, trądzik jest chorobą skórną wywołaną zakażeniem mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Trądzik występuje w konsekwencji nadmiernego wydzielania sebum, które z kolei wpływa na zamykanie porów skórnych poprzez wydzielany łój. Konsekwencji mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym, które może obawiać się wiele różnych sposobów. Trądzik może mieć postać łagodną, bądź bardziej intensywną i może pojawiać się na różnych miejscach skóry ciała i twarzy.

Spis treści

  1. Rodzaje trądziku – charakterystyka

Rodzaje trądziku – charakterystyka

Trądzik niezapalny (zaskórnikowy) jest lżejszą odmianą trądziku pospolitego, która charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych w postaci zaskórników. Najczęściej występują na środkowej części twarzy oraz czoła, mogą pojawiać się również na plecach i klatce piersiowej. Zaskórniki mogą mieć postać otwartą (czarny kolor) i zamknięte (biały kolor). W przypadku postaci otwartej powstają w wyniku kierowania się łoju na powierzchnię skóry, gdy w kanale gruczołu łojowego nagromadziła się duża ilość bakterii, sebum oraz zrogowaciałego naskórka. Przyjmują one postać czarnych kropek. W przypadku białych zaskórników sytuacja wygląda tak, że pojawiają się, gdy sebum zostaje zablokowane i znajduje się pod skórą, nie mając możliwości kierowania się ku wierzchniej warstwy skóry.

Rodzaje trądziku – charakterystyka

Przyczyny powstawania trądziku zaskórnikowego związane są z nadmierną produkcją łoju oraz zmianami hormonalnymi i rogowaceniem warstwy rogowej skóry, co prowadzi do blokowania ujścia gruczołów łojowych. Ten rodzaj trądziku występuje przede wszystkim u nastolatków w okresie dojrzewania i zanika wraz z wiekiem. Niemniej istotną rolę odgrywa tutaj właściwa pielęgnacja, która zahamuje proces rozprzestrzeniania się choroby.

Odpowiednia pielęgnacja:

  • Minimalizowanie ryzyka powstawania zaskórników poprzez dokładne oczyszczanie cery z martwych komórek oraz resztek łoju,
  • Stosowanie specjalnych kremów oraz żeli i płynów micelarnych przeznaczonych do cery trądzikowej,
  • Stosowanie bezalkoholowego toniku o właściwościach ściągających pory oraz zapobiegających nadmiernemu wydzielaniu serum,
  • Systematyczne stosowanie pilingu enzymatycznego oczyszczającego naskórek,
  • Nie zaleca się samodzielnego wyciskania i oczyszczania twarzy z zaskórników,
  • Stosowanie kosmetyków o właściwościach nie zatykających porów.

Trądzik zapalny powstaje w wyniku przerwania ściany mieszka włosowego (wewnątrz którego znajduje się zaskórnik otwarty lub zamknięty). Trądzik zapalny charakteryzuje się występowaniem podskórnych grudek o stałej konsystencji. Może mieć kilka postaci, wśród których wyróżnia się:

  • Trądzik grudkowy- objawia się występowaniem na skórze grudek − wypukłości o stałej konsystencji i wielkości powyżej 1 centymetra. Można je zaobserwować głównie na skórze twarzy w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, jako zwiększoną ilość serum i łoju. Nadmiar łoju w połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem, potem, kurzem i pyłem z otoczenia powoduje zatkanie się kanalików łojowych i pojawienie się zaskórników, guzków i grudek. Pod skórą namnażają się bakterie i powstaje stan zapalny, co przejawia się bólem, punktowym obrzękiem i zaczerwienieniem skóry twarzy.

W sytuacji, gdy trądzik grudkowy pojawia się u osób dorosłych można podejrzewać, ze związany jest z nadmiernym stresem, nieodpowiednią pielęgnacją twarzy lub problemami z wydzielaniem hormonów (androgenów). Wyróżnia się trądzik grudkowo-krostkowy i grudkowo-zaskórnikowy, jako lżejsze formy trądziku grudkowego.

Trądzik grudkowy

Leczenie zmian grudkowych odbywa się pod opieką lekarza specjalisty nawet prze okres kilku lat. Leczenie zmian grudkowych rozpoczyna się od pielęgnacji preparatami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi. Ponadto nie możemy zapominać o odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu skóry twarzy, gdyż dobrze nawilżona skóra nie produkuje nadmiernej ilości serum. Co więcej, pielęgnacja skóry wysokiej jakości preparatami o działaniu miejscowym powoduje ograniczenie nadmiernej produkcji sebum, złuszczenie naskórka, odblokowanie porów i zmniejszenie stanu zapalnego, obrzęku i zaczerwienienia.

Zmian grudkowych nie wolno wyciskać ani przyduszać, gdyż tego rodzaju działania mogą prowadzić do rozprzestrzenienia się zmian, infekcji i powstania nieestetycznych, ciężkich do usunięcia blizn i przebarwień.

  • Trądzik torbielowaty charakteryzuje się powstawaniem zmian skórnych w postaci torbieli wypełnionych ropą podobnych do czyraków. Musimy sobie zdawać sprawę, że torbiele to najpoważniejsza zmiana skórna występująca w przypadku trądziku. Za powstawanie torbieli w głównej mierze odpowiedzialne są androgeny (męskie hormony płciowe), dlatego też zdecydowanie częściej występują u mężczyzn, a nie u kobiet.

Co istotne, nie należy wyciskać ani drapać powstałych zmian ropnych. Przyczyny pojawiania się trądziku torbielowego leżą u nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które powodujeą wydzielanie dużej ilości sebum, a co za tym idzie – rogowacenie naskórka kanałów wyprowadzających gruczołów łojowych. Warstw zrogowaciałego naskórka zaczynają zamykać ujście przewodu wyprowadzającego, co prowadzi do powstawania zaskórników, które są niezapalną postacią trądziku. Zmiany chorobowe są twarde oraz bolesne.

Trądzik torbielowaty

Właśnie ta postać trądziku jest trudna do leczenia, guzki bardzo ciężko się goją i u większości pacjentów pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny, często o nieregularnych kształtach. W związku z tym, że zmiany torbielowato-guzkowe niszczą zdrową tkankę skórną, nie należy ich dotykać ani wyciskać. W odwrotnej sytuacji możemy doprowadzić do rozprzestrzeniania się trądziku i powstawania blizn.

Trądzik torbielowy jest trudny w leczeniu i zwykle wdrażana są bardzo silne leki systemowe, wśród których wyróżnia się antybiotyki do stosowania doustnego, gdyż hamują namnażanie bakterii oraz łagodzą stan zapalny skóry, jak i retinoidy, które powodują, że aktywność gruczołów łojowych zostaje zahamowana, a ich wielkość zmniejszona. Retinoidy mają również działanie przeciwzapalne. Niemniej, na polskim rynku można znaleźć wiele rozwiązań skutecznie zwalczających trądzik. Mamy tutaj na myśli suplementację w postaci tabletek na trądzik. Sprawdź już dziś!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *