Trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny – co musimy o nim wiedzieć?

Trądzik hormonalny jest jedną z postaci trądziku pospolitego, który w zdecydowanej większości dotyka dorosłych kobiet. Jego występowanie związane jest z  działaniem układu wewnątrzwydzielniczego i okresowymi zmianami stężenia hormonów. Odmiana ta jest trudniejsza do wyleczenia i niestety wymaga pomocy lekarza specjalisty- dermatologa i endokrynologa. Niemniej warto wspomnieć, że w walce z trądzikiem hormonalnym warto zastosować również domowe i oparte na naturalnych rozwiązaniach metody zwalczające trądzik.

Spis treści

 1. Przyczyny powstawania trądziku hormonalnego
 2. Jak objawia się trądzik hormonalny?
 3. Jakie wykonać badania?
 4. Metody leczenia trądziku hormonalnego

Przyczyny powstawania trądziku hormonalnego

Występowanie trądziku hormonalnego związane jest ze wzrostem lub spadkiem stężenia niektórych hormonów, co z kolei przekłada się na większą aktywność gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum. Nieuchronnie prowadzi to do  zatkania przewodów odprowadzających wydzielinę na zewnątrz i pojawienia się bolesnych krost, grudek i guzków na skórze twarzy, szyi, pleców i dekoltu. Badania pokazują, że wzrost stężenia estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) wpływa na pojawianie się różnego rodzaju nieestetycznie wyglądających zmian skórnych. Wspomniane zaburzenia hormonalne najczęściej dotyczą androgenów- testosteronu, dihydrotestosteronu i androstenediolu, które stymulują wydzielanie łoju i nadprodukcję sebum. W ten właśnie sposób tworzy się idealne środowisko do namnażania się bakterii beztlenowych i powstania stanu zapalnego.

Przyczyny powstawania trądziku hormonalnego

Jak objawia się trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny może objawiać się na wiele możliwości, gdyż jest to uzależnione od tego, jakie hormony przyczyniły się do wystąpienia zaburzeń. Niemniej najczęściej charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych na twarzy, szyi i plecach w postaci dużych i bolesnych grudek i zaskórników. Cera jest ponadto tłusta i błyszcząca, co jest efektem nadprodukcji sebum. W sytuacji, gdy za pojawienie się trądziku odpowiedzialne są estrogeny, wykwity pojawiają się na czole, policzkach, nosie i brodzie. Objawiają się piekącymi lub swędzącymi krostami i grudkami.

Wśród najczęściej występujących zmian skórnych w trądziku hormonalnym można wyróżnić liczne, nieestetyczne zaskórniki (otwarte i zamknięte), grudki, krosty, guzki i ropne torbiele występujące na skórze twarzy (głównie czole, brodzie i na linii żuchwy), szyi, dekoltu i pleców. Zmianom skórnym często towarzyszy bolesny i mocno zaogniony stan zapalny.

Najczęściej występujące objawy:

 • grudki, krostki i zaskórniki na brodzie, w okolicach ust, wzdłuż linii żuchwy, na szyi i na plecach,
 • zaczerwienienia, które z czasem zamieniają się w swędzące i piekące grudki lub czerwone krosty,
 • zapalne nacieki na skórze.

Jakie wykonać badania?

W przypadku podejrzenia występowania trądziku hormonalnego lekarz dermatolog zleca wykonanie badań, które tę hipotezę potwierdzą, i które umożliwią określenie sposobu leczenia. Badania hormonalne polegają na określeniu stężenia hormonów, takich jak:

 • Hormony tarczycy,
 • Prolaktyna,
 • Insulina,
 • Testosteron wolny,
 • Testosteron całkowity,
 • Dehydroepiandrosteron (DHEA),
 • Hormon luteinizujący (LH),
 • Hormon folikulotropowy (FSH).

Metody leczenia trądziku hormonalnego

Przystępując do leczenia trądziku hormonalnego należy w sposób indywidualny dopasować najskuteczniejszą terapię do pacjenta. Musimy zdawać sobie sprawę, że leczenia może przebiegać przez okres nawet kilku miesięcy, a polega na stosowaniu preparatów doustnych oraz środków farmakologicznych o działaniu miejscowym w postaci kremów i maści. Kuracja antybiotykami przynosi najlepsze efekty w połączeniu z właściwą pielęgnacją skóry. Wspomniana pielęgnacja powinna obejmować stosowanie kosmetyków do cery trądzikowej, pozbawionych etanolu. Po odpowiednim oczyszczeniu skóry twarzy wskazane jest zastosowanie kremów nawilżających, co przyczynia się do usuwania sebum i złuszczonego naskórka poprawiając kondycję skóry i zapobiegając powstawaniu nowych zmian.

Metody leczenia trądziku hormonalnego

Terapia doustna

Wiąże się ona z przyjmowaniem przez pacjenta antybiotyków lub retinoidów, a sama kuracja trwa zazwyczaj co najmniej kilka miesięcy. Niewskazane jest wystawianie chorych części ciała na słońce, a jednocześnie niezbędne jest stosowanie na skórę preparatów zapewniających ochronę przeciwsłoneczną. Decydując się na zastosowanie pochodnych witaminy A, już po zakończeniu kuracji przez kilka miesięcy nie wolno zajść w ciążę lub też – w przypadku mężczyzn – starać się o potomstwo, ponieważ lek może uszkodzić pół. Niezbędna okazuje się wówczas antykoncepcja. W związku ze zwiększonym wysuszeniem skóry i śluzówek, na skórę stosuje się z kolei maści i kremy mające w swym składzie m.in. antybiotyki. Możesz również skorzystać z bogatej oferty tabletek na trądzik dostępnych bez recepty. Są one w pełni bezpieczne i zapewniają wysoką skuteczność w usuwaniu zaskórników.

Właściwa pielęgnacja – leczenie naturalne

Borykając się z problemem trądziku hormonalnego szczególny nacisk powinniśmy położyć na właściwą pielęgnację skóry. Użycie odpowiednich preparatów do jej oczyszczania pomoże usunąć z niej zanieczyszczenia, martwy naskórek i bakterie, a co istotne nie doprowadzi do namnażania się bakterii. Oczyszczając skórę twarzy wybierajmy płyny micelarne, żele i toniki do cery wrażliwej bez zawartości alkoholu. Nie zapominajmy o odpowiednim nawilżeniu skóry, tak by nie prowadzić do nadmiernej produkcji sebum. Pamiętajmy, aby szerokim łukiem omijać kremy zawierające oleje mineralne i składniki perfumowane. Wybierajmy preparaty o właściwościach złuszczających, przeciwbakteryjnych i przeciwłojotokowych. Na pojedyncze zmiany skuteczne okazują się preparaty działające punktowo, które w swoim składzie zawierają olejek z drzewa herbacianego i cynku.

Do naturalnych metod walki z trądzikiem można zaliczyć zioła fiołka trójbarwnego (pospolity bratek), liść pokrzywy, ziele skrzypu polnego czy ziele wierzbownicy drobnokwiatowej. Urozmaicenie diety o wspomniane zioła korzystnie wpływa na cały organizm, gdyż usprawniają przemianę materii, oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii oraz redukują łojotok.

Dieta na trądzik hormonalny

Proces leczenia można również wspomóc poprzez odpowiednio skomponowaną dietę bogatą w witaminy i składniki odżywcze, które wspomagają procesy regeneracyjne naskórka. Wskazane jest spożywanie produktów zawierających witaminy A, E, C i B, a także cynk i selen. Powinniśmy wystrzegać się dań przetworzonych, fast foodów, ostrych przypraw i produktów z wysokim indeksem glikemicznym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *