Trądzik torbielowaty

Trądzik torbielowaty – co musimy wiedzieć na jego temat?

Trądzik torbielowaty jest jedną z groźniejszych odmian trądziku, w której występują głębokie zmiany torbielowate. Czym jest torbiel? Ogólnie rzecz ujmując, jest to stan zapalny wypełniony ropną i serowaciejąco-krwistą treścią. Musimy sobie uświadomić, że torbiel to najpoważniejsza zmiana skórna występująca w przypadku trądziku. Zmiany chorobowe początkowo są niewielkie, ale z upływem czasu zaczynają rosnąć osiągając nawet kilka centymetrów. Od czego zależy pojawienie się na naszej skórze torbieli? Do podstawowych czynników wywołujących zmiany torbielowe należy zaliczyć zaburzenia hormonalne oraz niekiedy nadmierne pocenie się. Trądzik torbielowaty znacznie częściej jest dolegliwością spotykającą mężczyzn niż kobiety, a to z uwagi na męskie hormony płciowe. Jednocześnie należy nadmienić, że w przypadku trądziku torbielowatego ryzyko wystąpienia blizn potrądzikowych jest bardzo wysokie.

Trądzik torbielowaty jest znany również pod nazwą trądziku grudkowo-cystowego lub guzkowo-torbielowatego. Pamiętajmy, że ropne cysty nie są zaraźliwe, ale w sytuacji, gdy krosta zostanie zakażona bakterią, istnieje możliwość przejścia zakażenia na inna osobę. Taka sytuacja występuje jedynie wtedy, gdy nie zachowamy odpowiednich zasad higieny.

Jednym z pierwszych sygnałów o tym, że możemy „paść” ofiarą trądziku torbielowatego są zaskórniki, które po pewnym czasie zmieniają się w wykwity krostkowo-grudkowe. One z kolei zlewają się z sobą i pęcznieją, co prowadzi do tworzenia się cyst i guzków, które wypełnione ropą są symptomami i nieestetycznymi, i bolesnymi, i trudnymi do usunięcia.

Spis treści

  1. Przyczyny występowania trądziku torbielowego
  2. Jak objawia się trądzik torbielowy?
  3. Leczenie trądziku torbielowatego

Przyczyny występowania trądziku torbielowego

Do głównej przyczyny występowania trądziku torbielowatego należy zaliczyć nadmierne działanie gruczołów łojowych, co z kolei powoduje wydzielanie dużej ilości sebum, a co za tym idzie – rogowacenie naskórka kanałów wyprowadzających gruczołów łojowych. Zbyt duża ilość zrogowaciałego naskórka powoduje zamykanie ujścia przewodu wyprowadzającego, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zaskórników, które są niezapalną postacią trądziku. Pamiętajmy, że gromadzące się na powierzchni skóry bakterie rozwijają się i wywołują stan zapalny, co prowadzi do większych komplikacji.

Przyczyny występowania trądziku torbielowego

Można zatem powiedzieć, że za pojawienie się torbiel na skórze odpowiedzialna jest gospodarka hormonalna, jak i czynniki genetyczne. Istnieje szansa, że jeśli rodzice borykali się z problemem trądziku, nas również spotka podobny los. Przypadłość ta w głównej mierze dotyka nastoletnich chłopców w okresie dojrzewania płciowego i młodych mężczyzn. Pamiętajmy jednak, że  trądzik torbielowaty nie wybiera i może zaatakować osoby w różnym wieku i różnej płci, czyli każdego z nas.

Nadmierna potliwość również sprzyja rozwojowi torbieli na skórze, gdyż to właśnie nadaktywność gruczołów łojowych, charakterystyczna w okresie dojrzewania, sprawia, że warstwy naskórka rogowacieją i oblepiają skórę, która przestaje „oddychać” tworząc zaskórniki.

Badania pokazują, że na rozwój trądziku torbielowatego mają wpływ takie czynniki jak:

  • niektóre lekarstwa,
  • stosowanie zbyt tłustych kosmetyków,
  • nadmierne pocenie się,
  • niektóre substancje chemiczne.

Nie dajmy sobie wmówić, że niewłaściwa higiena, nieodpowiedni styl życia, czy też stres wpływają na rozwój trądziku torbielowatego. Z wyjątkiem sytuacji, kiedy te czynniki nie wpłyną na działanie hormonów.

Jak objawia się trądzik torbielowy?

Osoby cierpiące na trądzik torbielowaty wyczuwają pod skórą guzki jako twarde oraz bolesne zmiany skórne. Niestety guzki są trudne do usunięcia, a w wielu przypadkach pozostawiają nieestetyczne blizny, często o nieregularnych kształtach. Można je zaobserwować na takich partiach ciała jak twarz, pachy i pośladki. Zmiany pojawiające się na twarzy są łatwiejsze do usunięcia, ale niestety mogą nawracać. Nie zaleca się wyciskania ani dotykania zmian torbielowato-guzkowych, gdyż niszczą zdrową tkankę skórną, a możemy w ten sposób doprowadzić do rozprzestrzeniania trądziku, a w konsekwencji powstawania blizn.

Jak objawia się trądzik torbielowy

Leczenie trądziku torbielowatego

Niestety trądzik torbielowaty z uwagi na powodujący zmiany skórne wymaga pomocy dermatologa. Nie ma co ukrywać, jest trudny w leczeniu i wymaga bardzo silnego leczenia, które może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Lekarz dermatolog jest w stanie wypróbować kilka dróg leczenia, do których zalicza się:

  • antybiotykoterapia- stosowane są doustnie, powodują zahamowanie namnażania się bakterii, a jednocześnie łagodzą stan zapalny skóry. Cała kuracja polega na zastosowaniu większych dawek, które stopniowo się zmniejsza w miarę poprawy stanu skóry. Najczęściej do tego zadania wybiera się O wielkości przyjmowanej dawki zawsze decyduje lekarz specjalista.
  • retinoidy – izotretynoina do stosowania doustnego- wpływają na zahamowanie aktywności gruczołów łojowych, jak również przeciwdziałają namnażaniu się bakterii, a przy tym mają działanie przeciwzapalne,
  • preparaty antykoncepcyjne o działaniu antyandrogenowym.

Pamiętajmy, że leczenie może trwać kilka miesięcy, ale naprawdę warto, gdyż później następuje faza stabilizacji. Przestrzegajmy zaleceń dermatologa, gdyż proces leczenia zależy od indywidualnych czynników. Nawet jeśli choroba trądzikowa pozostawi na naszej skórze blizny, po zakończonej terapii można bez przeszkód się nimi zająć. W tym celu pomocne okazują się różnego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej, np. peelingi i zabiegi laserowe.

Leczenie trądziku torbielowatego

Warto również nadmienić, że trądzik torbielowaty ma charakter nawrotowy, więc nawet po ustąpieniu objawów konieczna jest kontrola dermatologiczna i odpowiednia pielęgnacja skóry. Zastanawiasz się, jak w takim razie powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja? Pielęgnacja skóry z trądzikiem torbielowatym wymaga zastosowania wysokiej jakości specjalnych dermokosmetyków dedykowanych skórze trądzikowej. Można tutaj wyróżnić delikatne płyny micelarne, które skutecznie usuwają resztki makijażu. Tonizacja skóry powinna odbywać się z wykorzystaniem toników do skóry tłustej trądzikowej, które usuwają nadmiar sebum, ale także przywracają skórze jej naturalne pH, zmniejszą pory i działają ściągająco. Do nawilżania skóry powinniśmy używać krem do skóry tłustej trądzikowej, zawierający substancje o działaniu antybakteryjnym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *