Trądzik u dorosłych

Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak go zwalczyć?

Aż 90% społeczeństwa w wieku młodzieńczym boryka się z problemem trądziku i nikogo zbytnio to nie dziwi. Zaskoczenie stanowi z kolei trądzik pojawiający się u osób dojrzałych, który potrafi być prawdziwym utrapieniem. Problem te dotyka zdecydowanie więcej dojrzałych kobiet niż mężczyzn. Trądzik u osób dojrzałych można zaobserwować w okolicach brody, policzków i szyi, a nie jak u nastolatków w tzw. strefie T (czoło, nos i broda), jako bolesne i często ropne pryszcze i zaskórniki. Niestety następstwem trądziku w takiej postaci są pojawiające się na skórze blizny, które ciężko usunąć.

Warto zauważyć, że w przypadku osób dorosłych zmiany trądzikowe można zaobserwować najczęściej w dolnej części twarzy – na żuchwie, brodzie, w okolicy ust, na szyi. Występują one w postaci trwale utrzymujących się zmian zapalnych. Nierzadko przyczyną jest zbyt przesuszona skóra. Tego rodzaju zmiany skórne powodują pojawianie się blizn i przebarwień, które z kolei są bardzo trudne do usunięcia.

Spis treści

  1. Przyczyny trądziku u dorosłych
  2. Leczenie trądziku u dorosłych
  3. Podsumowanie

Przyczyny trądziku u dorosłych

Jedną z najczęstszych przyczyn trądziku u dorosłych jest niewłaściwa pielęgnacja skóry. Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby naszej skóry, w związku z czym potrzebuje ona innego rodzaju pielęgnacji, oczyszczania i nawilżania. Trądzik u dorosłych powstaje w wyniku zatykania przewodów łojowych i tworzących się stanów zapalnych, które są efektem produkowania wydzieliny przez gruczoły łojowe. Jest ona gęstsza i wraz z rogowaceniem naskórka powoduje zatykanie wspomnianych przewodów łojowych. Prowadzi to do tworzenia się stanów zapalnych skóry, które u osób dorosłych ciężko usunąć.

Udowodniono, że nieodpowiedni styl życia połączony z dużym stresem zalicza się do przyczyn występowania trądziku u dorosłych. Niestety to właśnie nasilający się stres jest jedną z przyczyn nasilającej się produkcji łoju.

Małymi kroczkami wprowadzajmy zmiany w naszej diecie, na przykład rezygnując ze słodyczy, ostrych potraw i wszelkiego rodzaju Fast foodów. To właśnie niezdrowa, tłusta i wysokoprzetworzona dieta wpływa na wzrost poziomu insuliny we krwi, co stymuluje produkcję androgenów i w konsekwencji nasila łojotok. Wprowadźmy pewne zmiany i już po kilku dniach powinniśmy zaobserwować pewne zmiany na naszej skórze. Wzbogaćmy naszą codzienną dietę o więcej warzyw, owoców i pełnowartościowych produktów, co korzystnie odbije się na stanie naszego zdrowia. Ponadto, niezmiernie istotne jest również regularne spożywanie posiłków, gdyż nieregularne jedzenie i podjadanie między posiłkami przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Efekty takiego działania widoczne są na skórze w postaci wyprysków i stanów zapalnych. Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz można wyciągnąć wnioski, że do przyczyn nasilających występowanie wyprysków można zaliczyć palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, zbyt mała ilość snu i czynniki genetyczne.

Przyczyny trądziku u dorosłych

U osób młodych jedną z przyczyn występowania wyprysków są zaburzenia hormonalne. W przypadku osób dorosłych, rzadko się zdarza, aby przyczyną zmian skórnych u osób dorosłych były ogólnoustrojowe zaburzenia hormonalne. Badania pokazują, że korzystając z kuracji hormonalnej problem znika, ale po jej odstawieniu niestety nasze utrapienie powraca. Niemniej, warto przeprowadzić badania wykluczające zaburzenia tarczycy, hormonów płciowych i przysadki mózgowej. Mogą one mieć znaczny wpływ na nasze problemy skórne, a tym samym problemy trądzikowe.

Przyczyną tworzenia się zaskórników jest nadmierna produkcja wydzieliny gruczołów łojowych, która ma gęstszą konsystencję niż zwykle i z dużym trudem wydostaje się na powierzchnię skóry. Nadmiernej wydzielinie towarzyszy wzmożony proces rogowacenia naskórka, co powoduje że część wydzieliny zostaje zamknięta w ujściach przewodów łojowych. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych i innych drobnoustrojów, które prowokują stany zapalne. W efekcie na naszej skórze możemy zaobserwować liczne krostki, grudki, potem guzki i ropne nacieki.

W wielu przypadkach do przyczyn występowania trądziku można zaliczyć kwestie kosmetyczne, gdyż pojawienie się zmian skórnych związane jest ze zbyt agresywnymi środkami myjącymi. Poprzez swoje działanie wywołują uszkodzenie bariery lipidowej, co sprawia, że jest ona bardziej podatna na podrażnienia i uczulenia. Co można w takiej sytuacji zrobić? W pierwszej kolejności należy odstawić środki przeznaczone do oczyszczania cery trądzikowej i zacząć stosować preparaty myjące do skóry wrażliwej. Mocno kryjące podkłady i korektory bardzo często blokują ujścia gruczołów łojowych, co nie poprawia sytuacji. Wypróbuj sypkie pudry mineralne, które są mniej zaskórnikogenne.

Leczenie trądziku u dorosłych

W przypadku osób w wieku młodzieńczym stosuje się zupełnie inny rodzaj pielęgnacji niż u osób dorosłych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stosowania różnego rodzaju preparatów na trądzik. Osoby dorosłe powinny unikać stosowania preparatów przeznaczonych dla trądziku młodzieńczego, a to z uwagi na fakt, że środki te mają tendencję do wysuszania naskórka. Nie są one wskazane dla dorosłych, ponieważ z wiekiem staje się ona sucha.

Na podstawie przeprowadzonych badań można wyciągnąć wnioski, że trądzik u dorosłych przebiega łagodniej niż u nastolatków, ale niestety ma charakter przewlekły. Ma to wpływ na długość i charakter leczenia, które wiąże się z przyjmowaniem antybiotyków w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją i dietą. Zdecydowanie najlepsze efekty zapewnia połączenie doustnych i miejscowych antybiotyków z preparatami zawierającymi kwas azelainowy, kwas salicylowy i siarkę.

Leczenie trądziku u dorosłych

Przystępując do leczenia trądziku u dorosłych należy rozpoznać samą postać choroby. Pierwszym etapem jest zastosowanie leczenia zewnętrznego poprzez wykorzystanie indywidualnie dobranych leków o działaniu przeciwzaskórnikowym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym i naprawczym. Jeśli takie leczenie nie przyniesie rezultatów, konieczne okazuje się wdrożenie leczenia doustnego. Pamiętajmy jednak, że trądzik u dorosłych da się wyleczyć.

W momencie, gdy ustępują aktywne zmiany wprowadza się długotrwałe smarowanie się preparatami przeciwtrądzikowymi. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań można wyróżnić retinoidy, kwas azelainowy lub preparaty przeciwzapalne. Zastosowanie kwasu azelainowego wpływa na poprawę wyglądu skóry, gdyż charakteryzuje się działaniem rozjaśniającym i pomagającym w zwalczaniu przebarwień.

Zapoznaj się również z bogatą ofertą wysokiej jakości tabletek na trądzik, które zyskały uznane wśród konsumentów na całym świecie. Cieszą się one zainteresowaniem z uwagi na wysoką skuteczność, dostępność i bezpieczeństwo stosowania. Sprawdź już dziś i wybierz tabletki na trądzik dla siebie.

Podsumowanie

Problem trądziku zawsze stanowi problematyczną część życia zarówno osoby młodej, jak i starszej. Wiąże się z nieestetycznie wyglądającymi zmianami skórnymi, co z kolei przekłada się na ogólne samopoczucie i poczucie własnej wartości. Trądzik może powodować problemy w relacjach interpersonalnych, co w każdym wieku  jest niezmiernie istotne. W przypadku osób dorosłych trądzik występuje w postaci grudek, krostek i zaskórników przeważnie umiejscowionych w dolnej części twarzy − na brodzie żuchwie i szyi. W licznych przypadkach można zaobserwować duże, bolesne, czerwone zmiany zapalne. Co więcej, wspomnianym zmianom skórnym towarzyszy wzmożona produkcja sebum i łoju.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *