Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy – co wiemy na jego temat?

Trądzik zaskórnikowy zaliczany  jest do łagodniejszej formy trądziku młodzieńczego (pospolitego). Odmiana ta charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych w postaci zaskórników zlokalizowanych najczęściej na środkowej części twarzy oraz na czole, niekiedy na plecach i klatce piersiowej. Mogą one mieć formę zaskórników zamkniętych lub otwartych z towarzyszącym łojotokiem w postaci czarnych kropek, które pojawiają się, gdy w kanale gruczołu łojowego nagromadziła się duża ilość bakterii, sebum oraz zrogowaciałego naskórka.

Występuje on najczęściej u osób młodych, u których gospodarka hormonalna dopiero się reguluje, dlatego też jest nazywany młodzieńczym. Mogą one wyglądać niejednakowo, gdyż wyodrębnia się dwa rodzaje zaskórników: otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte mają postać czarnych wągrów, które powstają w momencie gdy ujścia porów przybierają ciemne zabarwienie obleczone upłynnioną keratyną. Tymczasem zaskórniki zamknięte mają białą barwę i przypominają podskórne grudki. W przeciwieństwie do zaskórników otwartych może występować stan zapalny trudniejszy w leczeniu.

Trądzik wiąże się z nadmierną pracą gruczołów łojowych, które produkują zwiększoną ilość łoju, dlatego też najczęściej dotyka osoby o tłustej cerze. Niemniej zapewniamy, że trądzik zaskórnikowy nie jest najtrudniejszy do wyleczenia, z połączenie leczenia z odpowiednią pielęgnacją sprawia, że zaskórniki powinny dość szybko ustąpić bez pozostawiania blizn.

Spis treści

 1. Objawy i przyczyny występowania trądziku zaskórnikowego
 2. Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej
 3. Leczenie

Objawy i przyczyny występowania trądziku zaskórnikowego

Trądzik zaskórnikowy związany jest z nadprodukcją łoju i zmianami hormonalnymi. Jednocześnie warto wspomnieć, że nadmierne rogowacenie warstwy rogowej skóry, przez co martwe komórki naskórka blokują ujścia gruczołów łojowych również przyczynia się do rozwoju choroby trądzikowej. Zdarzają się przypadku, że trądzik przekształca się w ropne zmiany, co powoduje do namnażania się bakterii w środku zmian chorobowych, co powoduje liczne grudki oraz torbiele.

Na pojawianie się zaskórników wpływają:

 • Hormony- wzrost gruczołów łojowych stymulowany jest głównie przez androgeny (hormon męski, testosteron), a także przez hormony jajników i nadnerczy, co bezpośrednio przekłada się na wytwarzanie większej ilości łoju. Zwiększoną pracę gruczołów łojowych można zaobserwować podczas menopauzy oraz przed miesiączką.
 • Łojotok- nadmiar łoju oraz złuszczające się komórki nabłonkowe blokują ujście łoju, co z kolei ma bezpośredni wpływ na powstawanie mikrozaskórników, które na pierwszy rzut oka mogą być niezauważalne.
 • Bakterie- zwiększona ilość łoju i zapchanie ujścia poru przyczynia się do rozwoju bakterii i grzybów, co powoduje trądzik zaskórnikowy.

Objawy i przyczyny występowania trądziku zaskórnikowego

Na stan naszej skóry wpływa również:

 • Nieodpowiednia dieta,
 • Używki tj. palenie papierosów, alkohol,
 • Leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, antydepresanty,
 • Stres,
 • Nieodpowiednia pielęgnacja skóry,
 • Nieodpowiednie kosmetyki- tzw. komedogenne zawierające np. parafinę, lanolinę, silikony, talk, sztuczne barwniki i substancje zapachowe, czy niektóre oleje roślinne, jak np. olej z awokado, czy z bawełny.

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej

Spotykając się z trądzikiem zaskórnikowym musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji naszej skóry. Niezmiernie istotne, wręcz elementarne jest dokładne oczyszczanie cery z martwych komórek oraz resztek łoju, co minimalizuje powstawanie zaskórników. Do oczyszczania skóry twarzy wskazane jest zastosowanie żeli i płynów micelarnych przeznaczonych do cery trądzikowej i mających działanie bakteriobójcze. Następnie pomocna okazuje się aplikacja bezalkoholowego toniku o właściwościach ściągających pory oraz zapobiegających nadmiernemu wydzielaniu serum, co z kolei przekłada się na przywrócenie skórze właściwego odczynu pH. W następnej kolejności na skórę twarzy nałóżmy nawilżający, beztłuszczowy krem- na dzień można zastosować krem matujący. Co więcej pomocne okazują się również maseczki nawilżające i dotleniające cerę. Na szczególne wyróżnienie zasługują tutaj kosmetyki do makijażu i pielęgnacji, które wykazują właściwości nie zatykające porów.

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej

Zaleca się zastosowanie raz w tygodniu peelingu enzymatycznego, który charakteryzuje się łagodnym działaniem nie zaostrzającym stanów zapalnych. Ponadto, maseczki nawilżające mają zadanie dotlenić cerę poprawiając jej ukrwienie jednocześnie rozszerzając zatkane ujścia gruczołów, zmniejszając zmiany.

Leczenie

Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie pozbyć się nieestetycznie wyglądającego trądziku powinniśmy zasięgnąć porady lekarza specjalisty- dermatologa lub endokrynologa, który przeprowadzi badanie poziomu łoju. Lekarz dermatolog jest w stanie przepisać leki o działaniu miejscowym które dostępne są w postaci łatwych do aplikacji kremów lub żeli. Preparaty na trądzik stosuje się głównie na noc z uwagi na fakt, że mogą uczulać na działanie światła. W leczeniu trądziku zaskórnikowego wykorzystywany jest również kwas azelainowy, który zapobiega tworzeniu się zaskórników. Pomocne okazują się również witaminy: B1, B2, PP oraz witaminę A i cynk. Dermatolog wskaże rozwiązanie w postaci preparatów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, a przy tym skóra nie będzie narażona na nadmierne wysuszanie.

leczenie trądziku

Co więcej, do leczenia trądziku zaskórnikowego wykorzystywane są preparaty zawierające w swoim składzie nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy oraz retinoidy (adapalen, tretynoina, izotretynoina), które charakteryzują się działaniem zmiękczającym i zwężającym warstwę rogową naskórka. Ponadto, mogą pochwalić się działaniem przeciwzapalnym i przeciwłojotokowym. Specjalista może również zalecić wykonanie serii peelingów medycznych, np.  trójchlorooctowy, glikolowy, czy pirogronowy, które oprócz redukcji liczby zaskórników zmniejszają również widoczność rozszerzonych porów, czy blizn potrądzikowych. Wypróbuj również tabletki na trądzik, które są dostępne bez recepty, a swoją skutecznością zachwycają konsumentów na całym świecie.

Dieta

W przypadku chorób trądzikowych ogromne znaczenie ma odpowiednio przygotowana dieta. Wskazane jest spożywanie produktów bogatych w witaminę A, PP, B1, B2, jak również cynk. Ponadto, powinno się unikać wysoko przetworzonej żywności o wysokim indeksie glikemicznym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *